תוכנות לבניית אתרים – וורדפרס, ג'ומלה ודרופל

בניית אתר היום היא פעולה קלה ופשוטה תודות לתוכנות לבניית אתרים כמו וורדפרס, ג'ומלה ודרופל. מדובר בתוכנות קלות לשימוש, פשוטות לתפעול וחינמיות. אנשים מן השורה וכן מתכנתים ובוני אתרים משתמשים בפלטפורמות אלו לבניית אתרים מידי יום. תוכנות לבניית אתרים הפכו את המשימה של בניית אתר לנגישה לקהל רחב יותר מאי פעם.

תוכנות לבניית אתרים – וורדפרס, ג'ומלה ודרופל
תוכנות לבניית אתרים – וורדפרס, ג'ומלה ודרופל

וורדפרס  WordPress

אי אפשר לדבר על תוכנות לבניית אתרים מבלי לדבר על וורדפרס – הפלטפורמה הגדולה בעולם לעיצוב ובניית אתרים. כ1/3 מהאתרים בעולם היום פועלים באמצעות וורדפרס. המערכת מאפשרת יצירת אתר אינטרנט כמעט מכל סוג ללא ידע מוקדם בתכנות. וורדפרס עובדת בעיקר על תבניות, כלומר, ניתן לבנות אתר אינטרנט מתבנית קיימת ללא צורך ביצירת אתר מאפס. הפלטפורמה תומכת באתרים קטנים ובאתרי ענק כאחד וכוללת פיצ'רים רבים ומגוונים. אחד היתרונות הגדולים ביותר של וורדפרס הוא העובדה שמדובר למעשה במערכת חינמית. החיסרון הוא שמכיוון שמדובר באתר שפועל על תבניות הרי שכמות השינויים שניתן לבצע באתר המוכן לא גבוהה כמו אתר שנבנה על ידי מתכנת על פי דרישות ספציפיות של הלקוח.

שלא כמו תוכנות לבניית אתרים אחרות, וורדפרס מאוד ידידותית למנועי חיפוש. אחד הדברים החשובים ביותר לכל בעל אתר הוא תנועה רבה ככל האפשר של גולשים. ניתן לסמוך על אינטראקציה טבעית של גולשים עם האתר אך כאשר מדובר באתר עסקי מומלץ כמובן לקדמו. וורדפרס מאוד ידידותית למנועי חיפוש ולכן קידום אתר מבוסס וורדפרס היא משימה פשוטה יחסית לקידום אתר שנבנה על ידי פלטפורמות אחרות. יש לציין שכיום וורדפרס תומכת בעברית בצורה מלאה והעבודה בפלטפורמה נוחה וקלה, האתר בעברית לא יסבול מבאגים מיוחדים ויעבוד כצפוי.

יתרון נוסף של וורדפרס הוא האפשרות להתאים ולפתח אתר באמצעות הפלטפורמה. בעוד רוב משתמשי וורדפרס יעבדו מול תבניות קיימות הרי שישנה אופציה ליצור או להתאים חבילה ייחודית לבניית אתר. חברות בניית ופיתוח אתרים רבות מציעות שירות שכזה ללקוחותיהן. היתרון כאן הוא כמובן אתר וורדפרס על כי יתרונותיו הפונקצונליים (מערכת ניהול תוכן קלה ופשוטה לשימוש, ידידותיות גבוהה למנועי חיפוש וכד') עם אתר הכולל עיצוב ופיצ'רים ספציפיים ומותאמים אישית. ישנן שתי דרכים עיקריות בהן ניתן לעשות זאת:

  1. התאמה של תבנית עיצוב קיימת – נעשה בדרך כלל עבור אתרים קטנים ופשוטים יחסית. לא נדרש ידע רב בתכנות ובניית אתרים. החיסרון כאן הוא שהתוצאה שמתקבלת לא תמיד תואמת את הציפיות מבחינת נוחות שימוש מערכת ניהול התוכן וחווית הגולש מכיוון שמדובר בהתאמה של מוצר קיים.
  2. פיתוח מאפס – כאן מדובר בתהליך בו חברת פיתוח אתרים יוצרת תבנית עבור הלקוח לפי דרישה ספציפית. אמנם מדובר בתהליל ארוך ויקר יותר מהאופציה הראשונה אך במקרים רבים, בטווח הארוך זאת האופציה המשתלמת ביותר שכן היא מאפשרת את הגמישות הגבוהה ביותר בבניית האתר.

ג'ומלה !Joomla

בדומה לוורדפרס ג'ומלה היא מערכת בניית, עיצוב וניהול אתרים מבוססת קוד פתוח שמאפשרת לכל מי שרוצה לבנות אתר להשתמש בה ללא תשלום. המערכת כוללת מספר גדול של פיצ'רים שמאפשרים בניית אתר ברמות מורכבות שונות. ג'ומלה מתאימה מאוד כפלטפורמה ליצירת וניהול אתרי תוכן כתוב. המערכת כוללת אפשרות לקיטלוג תוכן כתוב ברמה גבוהה מאוד. עובדה זו מאפשרת לאתרים מבוססי מלל רב כגון בלוגים להיות מקודמים בגוגל ומנועי חיפוש נוספים בקלות רבה יותר.

דרופל Drupal

תוכנות לבניית אתרים רבות פונות לאדם הממצוע ללא ניסיון וידע בבניית אתרים ופיתוחם. דרופל לאומת זאת דווקא פונה יותר למפתחים וכוללת אפשרויות גדולות יותר עבור אלו המחזיקים בידע מעשי בפיתוח אתרים ובתכנות. כמו וורדפרס וג'ומלה, גם דרופל היא מערכת חינמית לגמרי המאפשרת בניית אתר ללא צורך בהשקעה ניכרת. אך שלא כמו הקודמות, כאן נדרש מעט יותר ידע וניסיון בעולם האינטרנט ובעולם התכנות. מפתחי אתרים רבים מעדיפים להשתמש דווקא בדרופל בשל הגמישות הגבוהה שהיא מאפשרת עבורם.

איך בוחרים מבין הפלטפורמות השונות?

לכל תוכנה לבניית אתרים יש יתרונות וחסרונות משלה, על מנת לבחור בין הפלטפורמות השונות יש צורך להכיר אותן לעומק יותר. באופן כללי ניתן לומר שעבור האדם הממצוע אשר מבקש לבנות אתר קטן לצרכים פרטיים (אתר למשפחה, אתר קטן עבור פרויקט כלשהו, בלוג וכד') הרי שאין חשיבות גבוהה לפלטפורמה שיבחר. כאשר מדובר בבעל עסק לאומת זאת, ישנה חשיבות גבוהה מאוד. באופן עקרוני, רוב מפתחי האתרים ימליצו על וורדפרס כתוכנה הטובה ביותר לניהול ופיתוח אתר. עם זאת, תוכנות לבניית אתרים כמו ג'ומלה ודרופל עשויות להתאים טוב יותר במקרים מסוימים.

עבור בעלי עסקים, חשוב דווקא לעבוד מול חברת פיתוח אתרים מנוסה ומקצועית אשר תבחר את התוכנה הטובה ביותר לפיתוח האתר. האפיון יעשה מול הלקוח והמפתח, בעזרת נסיונו המקצועי ידע לבחור את התוכנה הטובה ביותר שתאפשר ללקוח לא רק לקבל אתר בהתאם לצפיותיו ודרישותיו אלא גם אתר שניתן לקדם במנועי חיפוש בקלות, אתר שניתן לנהל את תוכנו בצורה פשוטה וידידותית ולערוך בו שינויים כנדרש בעתיד.

develope il
develope il